Drony sa stali bežnou súčasťou nášho života či už v rámci pomoci, zábavy alebo z čisto komerčných dôvodov. Zakúpiť dron nie je až také zložité. Zložitejšie je zorientovať sa v legislatíve, ktorou sa musia “letci” takzvaných bezpilotných lietadiel riadiť.
Európska únia dala právomoc Európskej agentúre pre bezpečnosť lietania EASA, aby stanovila a zjednotila pravidlá, podľa ktorých sa drony v celej EÚ môžu používať. Výsledkom sú nariadenia Európskej komisie EK2019/945 a 2019/947. Tieto nariadenia, ktoré vstúpili do platnosti 31.12.2020 definujú okrem pravidiel používania dronov aj nemenej dôležité pravidlá ochrany súkromia a osobných údajov.
Pre používateľov dronov bola v týchto nariadeniach stanovená povinnosť registrácie dronov ako aj absolvovanie povinného školenia. Stanovená bola aj maximálna výška 120m od najvyššieho objektu, v ktorej sa môžu drony pohybovať. Drony taktiež prešli kategorizáciou, boli definované triedy dronov s ohľadom na ich technické parametre. Pribudla povinnosť drony označiť certifikačným štítkom.
Kategórie dronov, ako ich poznáme v súčasnosti – Open C1-C6, Specific, Certified
Open kategória :
Kategória C0 – do 250 gramov s povinnosťou označenia dronu a registrácie, nie je potrebné získať certifikát či oprávnenie na prevádzku.
Kategória C1 – drony s hmotnosťou od 250 gramov do 900 gramov. Prevádzkovateľ musí získať osvedčenie o spôsobilosti na prevádzku dronu.
Kategória C2 – drony s hmotnosťou od 900 gramov do 4 kg. Prevádzkovateľ musí získať osvedčenie o spôsobilosti na prevádzku dronu a musí dodržiavať prísne obmedzenia výšky letu a vzdialenosti od ľudí a budov.
Kategória C3 – drony s hmotnosťou od 4 kg do 25 kg. Prevádzkovateľ musí získať osvedčenie o spôsobilosti na prevádzku dronu a musí dodržiavať prísne obmedzenia výšky letu a vzdialenosti od ľudí a budov. Navyše, prevádzkovateľ musí vždy zabezpečiť povolenie od príslušných orgánov pred letom.
Kategórie C4-C6, prípadne kategórie Specific, Certified zahŕňajú viac špecializovaných certifikátov súvisiacich s vyššou mierou rizika pri prevádzke dronov. Správne určenie kategórie Vášho dronu môžete zistiť na stránke Európskej agentúry www.easa.europa.eu/drones/NAA
Prípadnej registrácii podlieha každá či už súkromná alebo právnická osoba staršia ako 16 rokov. Po absolvovaného testu, ktorý sa vykonáva online formou získa používateľ dronu oprávnenie a registračné číslo pilota.
Na Slovensku sa v súčasnosti riadime Rozhodnutím č2/2019 Dopravného úradu, ktoré viac menej harmonizuje s nariadeniami EÚ EK2019/945 a 2019/947. Viac sa môžete dozvedieť TU.
Najnakupovanejšou kategóriou sú bez pochýb malé, ľahké drony z kategórie C0 s kamerou. Prípadne obmedzenia si overte na tomto linku.